Uzależnienie od hazardu, porady dla rodziny i przyjaciół

Uzależnienie od gry zawsze będzie problemem. To temat, którego przez wiele lat się omijało. Rozwój hazardu sprawił jednak, licencjodawcy coraz większą wagę przykuwali do tego, jak walczyć z kwestią w rozsądny i zdrowy sposób. Pojawiło się wiele sugestii, które chcielibyśmy wam teraz przytoczyć. Istnieje bowiem zestaw porad i uniwersalnych sugestii, które – choć wydawałoby się, że są oczywiste – będą mogły uratować nie tylko zdrowie, ale i relacje bądź budżet domowy. Nie można tego lekceważyć, a do samego uzależnienia należy podejść z pełnym zaangażowaniem. Jest to problem, którego negowanie doprowadzi do znacznie większych problemów, a przecież gra w naszym ulubionym wirtualnym kasynie nie na tym ma polegać.

To nie twoja wina

Uzależnienie od hazardu - to nie twoja winaOsoby w których rodzinie dochodzi do uzależnień najczęściej obwiniają siebie, a nie gracza. To z kolei prowadzi do dalszych problemów czy nawet depresji. Trzeba zatem pamiętać w pierwszej kolejności, że to nie nasza wina. Nie możemy zmusić członka rodziny lub przyjaciela, by ten przestał grać. Cokolwiek także powiecie – nie ma tu większego znaczenia. Jedyną osobą, która może przestać, jest sam zainteresowany. Nie można winić siebie samego za zachowanie innych i co najważniejsze – problemem jest hazard, a nie osoba.

Twoje relacje z uzależnionym

Jest kilka sugestii, którymi warto się kierować w przypadku w którym nasz bliski jest uzależniony od gry. Po pierwsze w takich sytuacjach należy go poinformować, że jego gra ma negatywne działanie na relacje i całe życie takiej osoby, najlepiej podając tu przykłady. Jednocześnie nie możecie próbować przejąć kontroli nad jego życiem. To nie pomoże. Gracz musi wiedzieć, że chcesz mu pomóc i w przypadku w którym straci kontrolę – będziesz tu, by mu pomóc. Nie starajcie się go jednak chronić, ważne, by traktował was na równi. Wsparcie nie jest przenoszeniem na siebie ich problemu „Nie mogę tego zrobić za ciebie, ale jestem tu, by wspierać”. Odpowiedzialność jest po ich stronie – pozwólcie im o tym wiedzieć.

Praktyczne kroki do uniknięcia szkód finansowych

Istnieją kroki, które mogą was uchronić przed wydawaniem zbyt dużej ilości pieniędzy na grę, na którą teoretycznie was już nie stać. Co zatem powinno się zrobić? Oto kluczowe sugestie w tej sprawie:

  • Poszukaj profesjonalnej porady w sprawie tego, jak chronić swoją rodzinę przed większymi wydatkami
  • Nie pożyczaj pieniędzy hazardziście
  • Nie spłacaj długów hazardzisty
  • Upewnij się, że możesz zarządzać pieniędzmi uzależnionego. Jeśli nie, załóż odrębne od niego konto bankowe
  • Usuń swoje nazwisko z kont i usług na których mieliście wspólne tematy, nie pozwól by jego długi obciążały także i ciebie
  • Sprawdzaj wszelkie rachunki samemu, by wiedzieć, że nie ma w nich zaległości
  • Weź kontrolę nad finansami, dla przykładu zorganizuj dokładne debety dla rachunków czy kredytów
  • Zapisz dokładnie wszelkie wyniki finansowe, wliczając w to wydatki, przychody, prezenty i inne
  • Zeskanuj ważne dokumenty i trzymaj je bezpiecznie w schowku (np. dowód ślubu, kredytu, hipoteki)
  • Nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz i na co nie jesteś gotowy
  • Nie pożyczaj lub nie udostępniaj kart kredytowych, numeru pin, ani nie zostawiaj takich informacji w łatwo dostępnym miejscu

Socjalizacja jest ważna

Socjalizacja jest ważna w kontekście uzależnienia od hazarduPrzyjaciele oraz członkowie rodziny mogą się poczuć odizolowani. Może być zatem przydatne, by zawsze się im zwiedzać z tematów, które leżą nam na sercu. Pomoc kolejnych osób okaże się nieoceniona. Inna sprawa, że niektórzy mogą sobie nie zdawać z problemu, co poprowadzi do jego pogłębienia. Zdradzaj zatem takie rzeczy zaufanym osobom, niech i one podsuną swoje rady. Trzeba też pamiętać, że socjalizacja ma ogromny wpływ na zrzucenie z siebie stresu. Nie trzeba nawet mówić o bezpośrednim problemie, ale przebywanie z innymi pozwoli odsapnąć i złapać oddech do dalszych działań. Przy tym wszystkim ważne będzie także zdrowie – zadbajcie o nie. Chodzi oczywiście o zdrową dietę, regularne ćwiczenia czy właściwy wypoczynek.

Dokonywanie decyzji i wsparcie

W przypadku relacji z uzależnionymi, wasze stosunki mogą się poprawiać lub drastycznie zmieniać w bardzo krótkim okresie. Prowadzi to do wahań z którymi człowiek sobie nie radzi. W takim przypadku konieczna może okazać się pomoc osoby z zewnątrz. Mediacje lub profesjonalne doradztwo sugerowane jest w każdym z takich przypadków. Nie ma się co wstydzić, to może uratować zdrowie i życie.

Wsparcie specjalisty pomoże ci ocenić pewne ryzyko i zrzucić z siebie stres, który gromadzi się podczas nieustannej walki z uzależnionym. Jak szukać takiej pomocy w ramach własnych możliwości? Istnieje stowarzyszenie Gambler’s Help. Służy ono osobom, które są narażone na uzależnienie od hazardu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że większość firm tego rodzaju pochodzi zza granicy, dlatego potencjalny kontakt nastąpi tu w języku angielskim. Co dostarczają takie organizacje?

  • Darmową i profesjonalną obsługę dla osób, które posiadają problemy z uzależnieniami na różnych etapach
  • Wsparcie rodziny i przyjaciół, których dotyczy problem
  • Finansowe konsultacje, by pomóc ludziom wyjść z problemu uzależnienia
  • Porady o tym, jak dołączyć do programów wykluczenia i wsparcia
  • Edukacja społeczeństwa pod kątem negatywnych efektów hazardu

Gdzie znaleźć taką pomoc?

Do najważniejszych środowisk należy wspomniane już Gambler’s Help, ale też Victorian Responsible Gambling Foundation, Gambling Help Online, Gamblers Anonymous, Gamble Aware oraz Lifeline. Istnieje też linia SuicideLine, która przeznaczona jest dla osób z myślami samobójczymi. Trzeba bowiem pamiętać, że to uzależnienie, podobnie jak każde inne, może się zakończyć znacznie większą tragedią. Nie można tego deprecjonować i podchodzić do tego bez odpowiedniej uwagi. Pamiętajcie, są ludzie, którzy pomogą wam z całą swoją wiedzą i doświadczeniem.